W niedzielę, na początku czwartego tygodnia praktyk, wraz z nauczycielami udaliśmy się na wycieczkę do Gibraltaru. Jest to Brytyjskie terytorium na południowym wybrzeżu półwyspu Iberyjskiego. Po 2 godzinach jazdy autokarem dojechaliśmy do La Linéa, „miasta przemytników”, skąd pieszo udaliśmy się na granicę Hiszpańsko-Brytyjską. Po przekroczeniu granicy i przejściu przez lotnisko, które oddziela oba państwa udaliśmy się w głąb półwyspu, na którym było dużo do zwiedzania.
Dzisiaj udaliśmy się na wycieczkę do Rondy.
Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Nazywa się Tajo de Ronda i jest głęboki na około 160 m i szeroki w niektórych miejscach na niemal 100 m. Nie może w nim więc zabraknąć tzw. wiszących domów (casas colgadas - krajobraz, który można odnaleźć także innych miastach Hiszpanii np. Cuenca). Po dnie wąwozu płynie wąska rzeka Guadalevín. Na południowej stronie urwiska znajduje się starsza, mauretańska część miasta (La Ciudad). Po jego północnej stronie mieści się późniejsza, chrześcijańska część starówki (El Mercadillo).
W dniach 2-6 kwietnia br. w Maladze odwiedziła nas p. wicedyrektor Mariola Włudzik. Podczas swojej krótkiej wizyty zapoznała się z naszym miejscem zakwaterowania, a w szczególności z firmami, w których odbywamy nasze staże. Wszyscy opiekunowie praktyk bardzo chwalili naszych uczniów za pracowitość oraz wysokie kwalifikacje zawodowe. Pani dyrektor poznała też Malagę, zazdroszcząc uczniom możliwości tak długiego pobytu w tym przepięknym miejscu.
W piątek prezentujemy La Residencia Escolar La Rosaleda, w której pracują Janek, Grzegorz, Radek i Piotr. Do ich zadań należą:
- bieżące sprawdzanie i naprawa komputerów oraz sprzętu ICT,
- nadzorowanie struktury sieciowej,
- montaż różnego rodzaju urządzeń technologii komputerowej i multimedialnej.
Dzisiaj prezentujemy sklep Suma Supermercado. Pracują w niej Asia i Laura.
Suma Supermercado to sklep franczyzowy, stanowiący połączenie tradycyjnego sklepu supermarketu.
Suma Supermercados jest marką należącą do GM Food Ibérica, międzynarodowej firmy należącej do chińskiego konglomeratu Bright Food. Firma, założona w 1925 r., ma 6 oddziałów w całej Hiszpanii i jest liderem sprzedaży na hiszpańskim rynku HORECA.
W biurze firmy Tribeka odbyło się dzisiaj spotkanie podsumowujące kolejne dni pracy.
Podczas tego spotkania uczniowie wypełnili ankiety oraz uzupełnili dzienniki staży.
Dzisiaj, wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Cieszyna, udaliśmy się na wycieczkę do Sewilli.
Wjeżdżając do miasta zobaczyliśmy tajemnicze hasło NO8DO. Co ono oznacza? NO8DO to akronim, który ma oznaczać No me ha dejado, czyli Nie opuściłaś mnie. Nie wiadomo do końca kiedy hasło zostało użyte po raz pierwszy. Najczęściej spotykana interpretacja nawiązuje do historii króla Alfonsa X Mądrego (El Sabio), który rządził Kastylią od 1252 roku. Władca zasłynął jako mecenas sztuki i kultury, ale nie wszystkim takie podejście do sprawowania władzy przypadło do gustu. Możnym rodom zależało bardziej na wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego czy na zdobyciu Portugalii, a nie na stworzeniu pierwszej księgi opisującej historię Hiszpanii (Estoria de Espana).
Przeciw królowi wybuchła rebelia, a jednym z przywódców buntu był syn władcy Sancho IV Odważny. Alfons X tracił powoli swoje królestwo i bezpieczne schronienie odnalazł właśnie w Sewilli, która nie dołączyła do rebelii. Buntownicy nie zdecydowali się na szturm na miasto, a Alfons X został w Sewilli aż do śmierci i nadał miastu przydomek z którego powstał skrót NO8DO.
Czas dziś na prezentację kolejnej organizacji, w której pracują nasi uczniowie. Jest to fundacja Marcelino Champagnat. Dawid S., Dawid C., Arek i Wiktoria pracują w niej przy projekcie Suman 2+.
Fundacja Marcelino Champagnat jest krajową organizacją non-profit, utworzoną przez Zgromadzenie Braci Marystów w celu wspierania projektów i prac społeczno-edukacyjnych, które są przeprowadzane na terytoriach własnych prowincji. Fundacja Marist Mediterranean, która prowadzi projekt, ma za główny cel poprawę warunków życia i promocję rozwoju osobistego, społecznego i edukacyjnego dzieci i młodzieży zagrożonych i wykluczonych społecznie, a także ich rodzin, zgodnie z własnym charyzmatem maristycznym założyciela San Marcelino Champagnat.
Dzisiaj prezentujemy La Residencia Andalucía, w której pracują Dawid, Łukasz i Damian. Do ich zadań należą:
- bieżące sprawdzanie i naprawa komputerów oraz sprzętu ICT,
- nadzorowanie struktury sieciowej,
- montaż różnego rodzaju urządzeń technologii komputerowej i multimedialnej.
Pomimo niezachęcającej pogody, w niedzielę odwiedziliśmy ogród botaniczny „Jardín Botánico-Histórico La Concepción”. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Maladze. To wspaniały park w stylu angielskim, który został założony ponad sto lat temu. Można tu podziwiać tysiące unikatowych roślin, czasami ściągniętych z najodleglejszych zakątków świata. Dodatkowo, ogromną wartością La Concepcion jest architektura - tutejsze pawilony i altany często naśladują budowle antyczne i ładnie komponują się z otaczającą je zielenią.
Dzisiaj udalismy się na wycieczkę do Grenady.
Pospacerowaliśmy po uroczych ulicach tego miasta, a przede wszystkim zwiedziliśmy Alhambrę, warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV w., arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii.
Z zamku mogliśmy podziwiać piękne widoki - zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
W biurze naszego partnera, firmy Tribeka, odbyło się spotkanie podsumowujące tydzień pracy.
Podczas tego spotkania uczniowie wypełnili ankiety oraz uzupełnili dzienniki staży.
W piątek prezentujemy księgarnię Librería Luces. Pracują w niej Sabina i Aleksandra.
Librería Luces (po polsku: Księgarnia Światła) to księgarnia ogólna i niezależna. Posiada ponad 50 000 tytułów.
Otrzymała nagrodę 39. Targów Książki w Maladze za doskonałą aktywność zawodową na rzecz książek.
W czwartek odwiedziliśmy Mikołaj, który pracuje w firmie MálagaMicro. Jest to firma zajmująca się kompleksową obsługą firm i osób w zakresie ICT.
Do zadań Mikołaja należą:
- Naprawa i czyszczenia komputerów, laptopów
- Katalogowanie sprzętu
- Wyrabianie kabli
- Sprawdzanie telefonów, drukarek
- Edytowanie strony
Dzisiaj odwiedzamy instytucję Bancosol Alimentos. Pracują w niej Zuzia, Weronika, Leszek i Mikołaj.
Bancosol Alimentos jest organizacją non-profit opartą na wolontariacie i, jako bank żywnościowy zrzeszony w Federacji Hiszpańskich Banków Żywności (FESBAL), ma na celu unikanie marnotrawstwa i wykorzystywanie żywności odpowiedniej do spożycia, pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, w tym przypadku w Maladze i Andaluzji.
- Mikołaj - Malagamicro,
- Weronika, Mikołaj, Leszek i Zuzia - Bancosol,
- Dawid S., Dawid C., Wiktoria i Aro - Proyecto Sumando Mas,
- Dawid, Łukasz i Damian - Residencia Andalucia,
- Janek, Grzegorz, Radek i Piotr - Residencia la Rosaleda.