Dzisiaj, wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Cieszyna, udaliśmy się na wycieczkę do Sewilli.

Wjeżdżając do miasta zobaczyliśmy tajemnicze hasło NO8DO. Co ono oznacza? NO8DO to akronim, który ma oznaczać No me ha dejado, czyli Nie opuściłaś mnie. Nie wiadomo do końca kiedy hasło zostało użyte po raz pierwszy. Najczęściej spotykana interpretacja nawiązuje do historii króla Alfonsa X Mądrego (El Sabio), który rządził Kastylią od 1252 roku. Władca zasłynął jako mecenas sztuki i kultury, ale nie wszystkim takie podejście do sprawowania władzy przypadło do gustu. Możnym rodom zależało bardziej na wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego czy na zdobyciu Portugalii, a nie na stworzeniu pierwszej księgi opisującej historię Hiszpanii (Estoria de Espana).

Przeciw królowi wybuchła rebelia, a jednym z przywódców buntu był syn władcy Sancho IV Odważny. Alfons X tracił powoli swoje królestwo i bezpieczne schronienie odnalazł właśnie w Sewilli, która nie dołączyła do rebelii. Buntownicy nie zdecydowali się na szturm na miasto, a Alfons X został w Sewilli aż do śmierci i nadał miastu przydomek z którego powstał skrót NO8DO.

Sevilla [po polsku Sewilla, a po hiszpańsku czytamy jako sebija] – stolica wspólnoty autonomicznej Andaluzja, gorące miasto Hiszpanii, pełne atrakcji turystycznych.

Współcześnie Sevilla, ze swoją populacją liczącą ponad 700 tysięcy mieszkańców, jest siedzibą rządu i parlamentu prowincji andaluzyjskiej. Nowe, ponure przedmieścia mocno kontrastują z pięknymi, wiekowymi barrios Starego Miasta, dzielnic takich jak Santa Cruz czy Triana. Miasto słynie z niezliczonej ilości drzewek pomarańczowych, które w okresie wiosennym, od kwietnia do maja, kwitną na potęgę.

W Sevilli na każdym rogu napotkać można wspaniałe budynki, wąskie interesujące uliczki czy fantastyczne azulejos. Wśród miejsc, które zobaczyliśmy, są:

  • Wspaniała katedra Najświętszej Marii Panny, powstała na przełomie XV i XVI wieku, w miejscu dawnego meczetu.
  • Obok niej, znajduje się minaret – dumnie górująca nad miastem Giralda, którą w środku zaprojektowano tak, by muezin mógł wjechać na minaret konno i z jego szczytu wygłosić adhan (wezwanie na modlitwę). Obecnie stanowi jedną z wież katedry.
  • Torre del Oro, wieża z XIII wieku, jedna ze 166 w systemie obronnym Maurów, potem przebudowana. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami azulejos, ale i temu, że przechowywano w niej złoto złupione w koloniach.
  • Plaza de España (Plac Hiszpanii) zbudowany w latach 20. XX wieku na podstawie projektu sewilskiego architekta Aníbala Gonzálesa półkolisty plac z jednej strony zamknięty pałacem, którego środkowa fasada zbudowana została w stylu barokowym, pozostała zaś część budynku w stylu renesansowym.
  • Hotel Alfonso XIII - historyczny hotel zbudowany w latach 1916-1928 z myślą o Wystawie Iberyjsko Amerykańskiej w 1929 roku. Nazwa nawiązuje do króla Hiszpanii, który uczestniczył w ceremonii otwarcia będącej jednocześnie ślubem Jana Zamoyskiego z infantką Izabelą. Sympatycy architektury powinni docenić fasadę hotelu.
  • Uniwersytet (Universidad de Sevilla) - siedziba sewilskiego uniwersytetu mieści się w jednym z najbardziej okazałych budynków w całym mieście - w dawnej królewskiej fabryce cygar i papierosów (Real Fábrica De Tabacos). Kompleks powstał w połowie XVIII wieku i był pierwszą europejską fabryką tytoniu. Jednocześnie w momencie wybudowania był drugim największym budynkiem w całej Hiszpanii.
  • Pałac św. Elmo (Palacio de San Telmo) Ten imponujący pałac powstał pod koniec XVII wieku na terenach należących do Trybunału Inkwizycji i służył jako siedziba Uniwersytetu Nawigatorów (Universidad de Mareantes). Stąd też jego nazwa - św. Elmo jest patronem marynarzy. Kompleks aż do połowy XIX wieku służył jako siedziba uczelni morskiej, po czym został przejęty przez Antoniego (Antoine), syna króla Francji Ludwika Filipa, i stał się jego rezydencją. Po śmierci księcia oraz jego małżonki ogrody pałacowe zostały przekazane miastu, a sam pałac przeszedł w ręce sewilskiej Archidiecezji. Pod koniec XX wieku kompleks przekazano w ręce władz regionalnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Projekt o numerze 2017-1-PL01-KA102-036820 pt.:
Uczniowie PCKZiU w Pucku
poznają technologię informacyjną i komunikacyjną w logistyce europejskiej
”,
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków europejskiego funduszu społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
w ramach projektu
Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego
.

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo