Pod takim hasłem w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku społeczność szkolna 23 kwietnia 2024 obchodziła Międzynarodowy Dzień Ziemi…

https://youtu.be/b566ZTSBo6s

Wiele się działo… jednak po kolei… Samorząd Uczniowski powziął myśl – zbierzemy elektrośmieci i nieco się poruszamy…. Od pomysłu do realizacji… Grono 5-ciu nauczycieli: Joanna Renusz, Sobiesław Przybylski, Andrzej Zieliński, Monika Wołoszyk i Jan Trofimowicz powiedziało włączamy się i działamy… nic by się nie udało gdyby nie grono Partnerów:
Pomorskie Zrzeszenie LZS, Muzeum Sportu Wiejskiego, Starostwo Powiatowe w Pucku zapewnili nieco środków na nagrody, puchary, medale.

Podjęto inicjatywę zbiórki elektrośmieci, w którą aktywnie włączyło się SołectwoŁebcz z Sołtysem Przemysławem Grandickim na czele, Dzienny Dom Pobytu i grono Seniorów z Celbowa, Placówka Wsparcia Dziennego z Warszkowa, sami uczniowie i kadra pedagogiczna i niepedagogiczna PCKZiU, ale także uczniowie szkoły dla dorosłych oraz mieszkańcy m.in. Pucka, Błądzikowa, Połchowa. To co udało się zebrać przeszło najśmielsze oczekiwania…. Ponad 6 ton… elektrośmieci!, dziesiątki lodówke, pralek, laptopów, odkurzaczy, lamp itd… Jak zawsze można było liczyć na pomoc młodzieży, która poświęciła swój czas na segregację, ważenie, załadunek i rozładunek elektro… tu należy wspomnieć przede wszystkim uczniów klasy IV Technik Mechanik oraz IV Technik Ekonomista.
Szczególne podziękowania dla niezawodnej trójki z klasy 5 Technik Mechanik: Franciszek Budzisz, Jakub Pulczyński i Krzysztof Herta… ładowali i rozładowywali poświęcając swój czas poza lekcjami …. To naprawdę WSPANIAŁA MŁODZIEŻ!!!

Punktualnie o godz. 12.00 na hali gimnastycznej dyr. PCKZiU Grzegorz Pałucki dokonał otwarcia zmagań rekreacyjno sportowych – 1. Mistrzostw Szkoły w Przeciąganiu Liny dziewcząt i chłopców oraz wyciskaniu ciężarka! Ilość drużyn również przeszła plany organizatorów… akces zgłosiło w sumie aż 22, 5- osobowych drużyn. 6 zespołów dziewcząt i aż 16 chłopców. Dziewczęta rywalizowały systemem każdy z każdym natomiast panowie walczyli w 4 grupach, spośród których po dwa najlepsze awansowały do ćwierćfinałów. Od
tego stopnia walka trwała już systemem pucharowym. Nad zawodami czuwali sędziowie Sobiesław Przybylski i Jan Trofimowicz. Doping był przedni godny wylanego potu przez zawodników. Sportowców dopingował m.in. Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha.
Miedzy zmaganiami w przeciąganiu liny rywalizowano w wyciskaniu ciężarka. Dziewczęta podnosiły siedząc ciężar 10 kg. Zwyciężyła Zuzanna Trocka z klasy 2D (25 wyciśnięć), przed Julią Grabowską z 2 TŻ (22) oraz Natalią Miotk z 4 TE (19). Chłopcy rywalizowali z podziałem na kategorie wagowe do 85 kg i powyżej... wyciskając odważnik o wadze 17,5 kg. W lżejszej kategorii zwyciężył Kajetan Kormann z 2 TLA (25), który wyprzedził kolegę z klasy 2TLA Mateusza Pelowskiego (21) a III miejsce wywalczył Fabian Pieper z 4 TE (19). Wśród cięższych zawodników bezkonkurencyjny okazał się Damian Czekalski z 2 TM (32), II miejsce zajął Olivier Grzenkowicz – 2 TLA (26) a III Jakub Fafiński z 2TM (24).

Zawodniczki i zawodnicy podnosili ciężarek w pozycji siedzącej. W konkurencji przeciągania liny dziewcząt po zaciętej walce zwyciężyła nieoczekiwanie reprezentacja klasy 1 TL w składzie: Zofia Herta, Maria Kotłowska, Zuzanna Grzenkowicz, Laura Szreder, Maja Wicka oraz Nikola Marzejon. II miejsce zdobyła klasa 1 TE w składzie: Aneta Holdebrandt, Natalia Apostołowicz, Maria Ciskowska, Nadia Hirsch, Klaudia Bartkowska. III miejsce zdobył pierwszy zespół klasy 4 TE w składzie: Nadia Kirszling, Weronika Lademann, Anna Radtke, Tamara Motyka oraz Daria Bigot. W gronie chłopców rywalizacja była wyjątkowo zacięta … starte naskórki pozostawiały ślady krwi na linie po niektórych pojedynkach. W końcowej klasyfikacji bezapelacyjnie zwyciężył pierwszy zespół 5 TM w składzie: Fraciszek Budzisz, Jakub Pulczyński, Błażej Bastubba, Wiktor Lemke i Konrad Lademann, który w finale pokonał drugi zespół klasy 5 TM! w składzie: Krzysztof Herta, Tomasz Hebel, Michał Żaczek, Piotr Grzywacz i Igor Schmidt. Miejsce trzecie zajęła klasa 4 TM, którą reprezentowali: Maciej Zieliński, Mateusz Jeliński, Oskar Darznik, Bartłomiej Rompca i Kamil Żaczek.

Wszyscy w/w za zajęcie miejsc 1-3 otrzymali pamiątkowe pucharki oraz medale oraz drobne upominki oraz po butelce soku owocowego. Szkoła otrzymała prezent od Pomorskiego Zrzeszenia LZS, które jest Partnerem Firmy KEEZA – voucher na zakup sprzętu sportowego. Najbardziej zaangażowana klasa 5 TM – wychowankowie Joanny Renusz, którzy za kilka dni opuszczą szkołę w nagrodę od Muzeum Sportu Wiejskiego (byli pomocni w kilku akcjach wokół Muzeum) otrzymali voucher na pizzę.

To było prawdziwe święto sportu… ileż emocji, łez wzruszeń ze zwycięstwa ale i łyk goryczy po porażce zwłaszcza wówczas, kiedy dało się z siebie wszystko i leciały krople potu… Warto zaznaczyć, że w zmaganiach sportowych łącznie wzięło udział 150 uczesntików, żwawo oklaskiwanych przez ponad 200 kibiców. Dodać należy, że Pomorskie Zrzeszenie zgłosiło projekt do Ministerstwa Sportu i Turystyki, który zakłada organizację w PCKZiU jesienią podobnych zawodów rangi wojewódzkiej. Plan zakłada udział 10-12 reprezentacji szkół ponadpodstawowych z terenów wiejskich i małych miast do 20 tyś. mieszkańców. Czy się uda? Zobaczymy jak rozstrzygną się programy ministerialne. Warto dodać, że niegdyś wszelkie zawody dla uczniów szkół o profilu rolniczym itp. wspierał pion Ministerstwa Rolnictwa…. Z kronikarskiego punktu widzenia dla młodszych pokoleń dodać należy, że do ścisłej czołówki sportowej szkół o profilu rolniczym pod egidą Ludowych Zespołów Sportowych przez kilka dekad należały szkoły w Kłaninie i Rzucewie. Uczniowie w/w zdobywali liczne laury Igrzyskach LZS Szkół Rolniczych i Centralnego Związku Spółdzielczości
Rolniczej „Samopomoc Chłopska”. 

Słowa podziękowania koordynator przedsięwzięcia Jan Trofimowicz kieruje zwłaszcza do Młodzieży za walkę zgodną z zasadami fair play, ale także do licznego grona Osób, które włączyły się w akcję, która z pewnością na długie lata zostanie w pamięci i sercach uczestników.

link do filmu: https://youtu.be/b566ZTSBo6s

Tekst:
Jan Trofimowicz

Zdęcia:
Tadeusz Kupski, Dariusz Knitter

Film:
Tadeusz Kupski

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo