• 58 673 20 51
  • kancelaria@pckziu-puck.pl
  • ul. Kolejowa 7, 84-100 Puck
Żywa lekcja historii – Herkules na Zaślubiny Polski z Morzem 

Żywa lekcja historii – Herkules na Zaślubiny Polski z Morzem 

Z okazji 106 rocznicy zaślubin Polski z Morzem w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku odbyły się szkolne zawody w konkurencjach siłowych – Herkules 2026. Wydarzenie na udekorowanej na biało – czerwono hali sportowej rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Uroczystego otwarcia dokonały panie zastępczynie dyrektora Agnieszka Rigga i Beata Wochna. 

Zawody wpisywały się  w obchody 80-lecia Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportwe.  

Następnie pomysłodawca i koordynator zawodów Jan Trofimowicz omówił zasady rywalizacji. I przywłośnym dopingu licznego grona publiczności zaczęła się rywalizacja sportowa.  

W konkurencji wyciskania ciężarka wybraną ręką w pozycji siedzącej 10kg wśród dziewcząt o wadze do 70 kg zwyciężyła Julia Grabowska (20) przed Dorotą Siniczyn oraz Pauliną Kreft. W kat. +70 kg zwyciężyła Laura Szreder (10) przed Zofią Hertha. Wśród chłopców, którzy wyciskali odważnik 17,5 kg w kategorii do 85kg zwyciężył Nikodem Zenka (27) przed Michałem Elwartem oraz Radosławem Biangą. W kategorii + 85kg zwyciężył Paweł Labuda (42) przed Nikodemem Boczyńskim oraz Michałem Ciskowskim.  

W konkurencji wyciskania sztangi 20 kg w pozycji leżącej w kat. do 70kg zwyciężyła ponownie Laura Szreder (22) przed Dorotą Siniczyn oraz Mają Korth. W gronie dziewcząt w kat. +70 kg tym razem zwyciężyła Zofia Hertha (24) przed Julią Grabowską. W gronie chłopców wyciskających sztangę o wadze 50 kg w kat. do 85kg zwyciężył w pięknym stylu Borys Ciskowski (61) a kolejne miejsca zajęli: Igor Szreder i Mikołaj Fornal. W cięższej kat. wagowej +85kg zwyciężył Dawid Trella (52) przed Nikodemem Boczyńskim i Błażejem Kollek.  

Najwięcej emocji przyniosło przeciąganie liny. W meczu finałowym wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna klasy 2TLA w składzie Maja Kubek, Julia Drzeżdżon, Laura Szreder, Zuzanna Grzenkowicz i Zofia Hertha. Tytuł wicemistrzowski wywalczyły uczennice 1 LO   w składzie: Nina Żaloc, Nikola Jażdżewska, Maja Kort, Paulina Kreft i Kornelia Dopke.  

W dwóch grupach chłopców wystąpiło aż 11 drużyn męskich. W meczu finałowym zwyciężyli uczniowie klasy 2TM w składzie: Paweł Labuda, Nikodem Boczyński, Olaf Fikus i Jan Jaks, którzy okazali się lepsi od starszych kolegów z klasy 4TLA w składzie: Michał Kupski, Krystian Walaszek, Błażej Kollek i Adam Jetke. III miejsce wywalczyła drużyna z klasy 3Amps, która wystąpiła w składzie: Kamil Ciskowski, Maciej Szornak, Igor Szreder, Adrian Wachowiak i Oskar Mudlaff. Miejsce IV przypadło w udziale klasie 4TI w składzie: Jakub Darga, Maksymilian Wittbrodt, Jakub Gurzyński, Jakub Stanowski i Damian Koss.  

Wiele serca w organizację wydarzenia włożyli: Joanna Renusz i Olivier Grzenkowicz. Nad zabezpieczeniem technicznym czuwali: Lena Bemke, Zuzanna Lesner, Gabriel Dopke, Kacper Halman oraz cała klasa 2TM. Nad stroną techniczną i medialną wydarzenia czuwali: Piotr Zawadzki, Monika Wołoszyk i Dariusz Knitter. Najlepsi otrzymali puchary a wszyscy z miejsc na podium medale i dyplomy oraz słodkie niespodzianki. Dla najlepszych były pamiątkowe upominki. Środki na organizację przekazali: Rada Rodziców PCKZiU, Pomorskie Zrzeszenie LZS oraz Fundacja Muzeum Sportu Wiejskiego.  

Podsumowania i wręczenia nagród dokonali: Dyrektor PCKZiU Grzegorz Pałucki wraz z zastępcą Mariolą Włudzik. Młodzież z nadzieją czeka na zawody rangi wojewódzkiej dla szkół ponadpowiatowych, które wiosną być może będą po raz kolejny organizowane pod patronatem Pomorskiego LZS właśnie w Pucku.  

 

Opracował – Jan Trofimowicz