p1860903aW niedzielę w Gdyni dokonano chrztu łodzi wiosłowej, na której znany podróżnik Romuald Koperski chce podjąć się najtrudniejszej próby dla oceanicznych wioślarzy. Podjął się pokonania trasy z Japonii do San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Trasa liczy około 6000 mil, a głównym napędem łódki będą mięśnie. Start do tego wyzwania planowany jest na 30 czerwca. Na pokonanie całej trasy podróżnik planuje nawet do pół roku.
 
Romuald Koperski, podróżnik znany jest głównie z wypraw na Syberię, ale mniej znany jest fakt, że w latach siedemdziesiątych był uczniem Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Rzucewie. Do dzisiaj utrzymuje bliskie kontakty ze szkołą spotykając się z jej uczniami i przyjaciółmi ze szkolnej ławy. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć na tej uroczystości. Matką chrzestną łodzi została pani Ewa Micińska, lekarz stomatolog i podróżniczka, zwyciężczyni kobiecego rajdu samochodowego Gdańsk – Murmańsk. Łódź otrzymała nazwę „Pianist’a”. Łódka wiosłowa jest prototypem zbudowanym przez samego Koperskiego z pomocą grupy przyjaciół i pomocników. Wyposażona jest w odpowiedni sprzęt nawigacyjny, łączności i ratunkowy. Na pokładzie znajduje się także składana, wodoodporna klawiatura, która po podłączeniu do prądu może spełniać funkcję fortepianu. Trudno się temu dziwić, bo Romuald Koperski jest przecież rekordzistą Guinessa w długości gry na fortepianie (103 godzin i osiem sekund). Zaopatrzenie w prąd potrzebny nie tylko do gry, ale i do komunikacji, nawigacji i do odbioru prognoz meteorologicznych mają zapewnić cztery panele słoneczne.
Uroczystość rozpoczęła się w południe i oglądało ją mnóstwo widzów, łącznie kilkaset osób. Romuald Koperski był bardzo zadowolony widząc tak wysoką frekwencję.

- Serdecznie dziękuję za liczne przybycie - powiedział podróżnik. - Pokazuje to tylko, iż moje plany mają sens i interesują ludzi. Zawsze marzyłem, aby dokonywać wielkich rzeczy. Rejs z Japonii do Stanów Zjednoczonych na łodzi wiosłowej z pewnością do takich należy. Wyczyn ten nazywany jest Mount Everestem wioślarstwa. Płynie się przez akwen, gdzie nie ma szlaków żeglugowych, nie można liczyć na jakiekolwiek wsparcie.
 -Romek życzymy Tobie powodzenia w samotnych zmaganiach z oceanem.

„STOPY WODY POD KILEM”

Tekst i zdjęcia
Piotr Widerski


Szukasz pomocy

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo