W niedzielę 14 listopada o godz. 14:45 w ERGO ARENIE odbył się „Mecz Kaszubski.”

Uczniowie PCKZiU uczący się języka kaszubskiego zostali zaproszeni na to wydarzenie w nagrodę za udział w konkursie plastycznym pod tytułem: Jo!/Tak! Jô jem Kaszëba. Chcemë sã spisac dlô Kaszëb – zadaniem konkursowym był plakat promujący spis ludności.

Na mecz przygotowaliśmy kaszubskie żółto-czarne atrybuty kibica i gotowi do kibicowania wyruszyliśmy do Ergo Areny.

„Mecz Kaszubski” już od sześciu lat organizowany jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się kilkoma tysiącami dzieci i młodzieży uczących się języka kaszubskiego. Uczniowie do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjeżdżają w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”.

Na trybunach Ergo Areny pojawiło się 6250 osób, a wśród nich uczniowie PCKZiU w Pucku.

Z uwagi, że niedzielne wydarzenie odbyło się trzy dni po Święcie Niepodległości, już kolejny raz w Ergo Arenie zagościła biało-czerwona kartoniada od Programu „Niepodległa”. Podczas prezentacji zespołów odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, co przy kilkutysięcznej publiczności powodowało duże emocje, tworząc niezwykłą atmosferę. Zespoły na prezentację wyszły przy dodatkowych efektach świetlnych. Na początku meczu powitano rozgrywającego Marcina Janusza, który przez trzy sezony grał w Gdańsku, a obecnie broni barw Grupy Azoty ZAKSY.

Czas w przerwach spotkania wypełniły atrakcje kojarzące się głównie z meczami reprezentacji – meksykańska fala, wachlowanie klaskaczami, czy animacje z latarkami w telefonach. Nie zabrakło także specjalnych camów, angażujących całą publiczność, czy materiałów z ekranów nad boiskiem, które zachęcały do klaskania w rytm zmieniających się zawodników.

„Mecz Kaszubski” to nie tylko sportowe przeżycie dla uczniów, ale też świetna lekcja lokalnej kultury dla kibiców Trefla. Obok boiska można było nauczyć się kaszubskiego alfabetu, odbicia piłki raz-dwa-trzy liczyliśmy po kaszubsku, a wydarzenie uświetniły także m.in. występy lokalnych zespołów. Jest to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu, w którym uczestniczy każdorazowo kilka tysięcy kibiców. Poza kaszubską oprawą byliśmy świadkami siatkarskich emocji na najwyższym poziomie. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to tegoroczny zwycięzca siatkarskiej Ligi Mistrzów, a także aktualny lider tabeli Plus Ligi. Gdańskie Lwy niestety przegrały, ale mecz był bardzo emocjonujący. Nasi uczniowie pięknie kibicowali. Razem z innymi uczniami całego województwa pomorskiego mieli okazję zobaczyć wielkie sportowe widowisko, siatkówkę na najwyższym poziomie.

Przygotowała:

Beata Ziętarska

 

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo