Październik to miesiąc pamięci o ofiarach zbrodni piaśnickiej, od której minęło już 82 lata. Zbrodni, której dopuścili się hitlerowcy na bezbronnej ludności cywilnej, wśród której byli przedstawiciele polskiej elity politycznej i intelektualnej zamieszkujący przed II wojną obszar Kaszub. To miejsce kaźni nazywane jest dzisiaj „Kaszubską Golgotą” lub „pomorskim Katyniem”.

We wtorek 5 października 2021 uczniowie trzech klas PCKZiU – 1TŻ/TP, 2TI, 3TMp - pod opieką Jana Trofimowicza, Renaty Myczkowskiej Joanny Renusz i Anny Potrykus uczestniczyli w wycieczce szkolnej do leśnego sanktuarium w Piaśnicy, miejsca egzekucji kilkunastu tysięcy Polaków, którzy począwszy od października 1939 roku byli eksterminowani w Lasach Piaśnickich. Uczniowie w ciszy i skupieniu przeszli Drogę Krzyżową, oddając hołd zamordowanym. Jeden z uczniów kl. 3TMp specjalnie na ten wyjazd przygotował własnoręcznie zrobiony żelazny krzyż. Przed Pomnikiem Ofiar Piaśnicy uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie wysłuchali informacji o bolesnej historii tego wyjątkowego miejsca a także obejrzeli specjalne tablice pamiątkowe, które prezentują historię zbrodni piaśnickiej. Młodzież z uwagą czytała informacje o rozwoju kultu w tym miejscu, o Ofiarach a także o oprawcach, którzy pod koniec wojny próbowali ukryć ślady zbrodni, paląc szczątki pomordowanych.

Po żywej lekcji historii uczestnicy wycieczki pojechali do Luzina, gdzie zwiedzili wystawę przygotowaną z okazji 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych na Pomorzu. Warto dodać, że pomysłodawcą i współautorem wystawy jest Jan Trofimowicz. Pamiątkowe medale, puchary, sztandary, osobiste pamiątki sportowców, liczne zdjęcia i stary sprzęt sportowy podobały się młodzieży.

Następnie odbyło się spotkanie z Rafałem Freitagiem - instruktorem sportowym Gminnego Ośrodka Sportu Rekreacji i Turystyki w Luzinie. Pan Rafał jako wychowanek domu dziecka opowiadał o swojej trudnej drodze życiowej, swoich doświadczeniach i wartości sportu w rozwoju człowieka. Niesamowita opowieść wzbudziła zainteresowanie młodzieży, zwłaszcza chłopców. Pan Freitag jest m.in instruktorem kilku stylów i sztuk walki.

Na zakończenie przyszedł czas na poznanie postaci prof. Gerarda Labudy, który jest Patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie. Młodzież poznała życiorys, dokonania i zasługi tego wybitnego historyka - mediewisty, który pochodził z Luzina. Wyjazd z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników.

Autor
Jan Trofimowicz 


Szukasz pomocy

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo