28 września w ramach zajęć z języka kaszubskiego uczniowie klasy II TE pod opieką pani Beaty Ziętarskiej wzięli udział w wyjątkowej wystawie akordeonów w Porcie Rybackim w Pucku. Instrumenty pochodzą ze zbiorów Pawła A. Nowaka. Najstarsze eksponaty liczą ponad 200 lat, a niektóre z nich to jedyne egzemplarze na świecie. W skład kolekcji wchodzą akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, heligonki, harmonijki ustne. Na wystawie prezentowane był instrumenty pochodzących z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Popularny akordeon kojarzony z kulturą ludową pojawia się w otoczeniu wielu innych instrumentów zaliczanych do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych. Eksponaty te są niewątpliwie dziełami sztuki, prezentującymi najlepsze rzemiosło: zdobienia wykonane są m.in. z drzewa różanego, masy perłowej czy drogocennych kamieni. 

Odbyły się również warsztaty, na których Paweł A. Nowak opowiadał o tych niezmiernie ciekawych instrumentach, tworzących jego kolekcję. Paweł A. Nowak to akordeonista i kolekcjoner, pomysłodawca utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie (jedyne takie Muzeum w Polsce, otwarte w 2010 r. jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej) oraz Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Ponadto pedagog, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

 Tekst i zdjęcia

Beata Ziętarska

 


Szukasz pomocy

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo