13 kwietnia dwie reprezentantki Samorządu Uczniowskiego PCKZiU w Pucku, Ania Krajewska i Dagmara Mienik, wzięły udział w Konsultacjach strategii RP na rzecz młodego pokolenia.

Oto relacja Ani i wrażenia Dagmary:

Wczorajsze konsultacje dokumentu „Strategia na rzecz młodego pokolenia” były podzielone na trzy części. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, co dzięki młodym ludziom zmieniło się i co zrobili młodzi ludzie w 2020 roku. Ponieważ na wczorajszym spotkaniu frekwencja była bardzo wysoka, było około 800 osób, w drugiej części zostaliśmy podzieleni na grupy, by każdy miał możliwość zgłoszenia swojego pomysłu. Każda grupa zajmowała się innym tematem, ja zostałam przydzielona do grupy „Rynek pracy i przedsiębiorczość”. Głównymi problemami zgłaszanymi przez grupę, do której trafiłam były: prawa młodego pracownika, niewłaściwe traktowanie młodych pracowników przez pracodawców, nieaktualny system nauczania, staże i praktyki, kwota wolna od podatku, doradztwo zawodowe, przygotowanie zawodowe oraz przygotowanie do podjęcia działalności gospodarczej. Ta część spotkania polegała również na tym, że proponowaliśmy nasze rozwiązania danych problemów i podsumowaliśmy naszą pracę. W trzeciej części spotkania ponownie spotkaliśmy się wszyscy razem i każda grupa przedstawiała swoje pomysły i rozwiązania.

Grupa „Edukacja i szkolnictwo wyższe” zgłosiła pomysł, by zmienić: listę lektur obowiązkowych, odświeżyć ją, dodać nowe lektury, zwiększyć ilość godzin zajęć praktycznych. Zgłosili także problem tolerancji w szkole i problem znęcania psychicznego nad studentami. Następnie problemy zgłaszała grupa „Społeczeństwo obywatelskie i kultura”, która poruszyła problemy: małej ilości kin lokalnych, braku środków na działania samorządu uczniowskiego oraz zaproponowali wsparcie kultury kaszubskiej i problem z maturami z języka kaszubskiego. Zagadnieniami podanymi przez grupę „Polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa” były brak fachowej edukacji seksualnej w szkołach, za mało psychologów i pedagogów w szkole oraz brak odpowiedniej ilości mieszkań dla młodych na rynku. Piątą grupą była grupa „Zdrowie i sport” poruszyli oni tematy: braku atrakcyjnych lekcji wf, brak odpowiedniego sprzętu do innych dyscyplin sportowych na lekcji wf, za dużo czasu przy komputerze. Bardzo fajnym pomysłem było stworzenie konsultacji z dietetykiem w ramach lekcji wychowania fizycznego. Ostatnią grupą była „Ekologia i klimat” grupa ta zajęła się problemem dużej ilości wykorzystywanych opakowań plastikowych, siatek plastikowych, remontem pasiek i tematem, o którym jest teraz bardzo głośno, czyli wycinka drzew. Na samym końcu do rozmowy dołączył pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz stanu KPRM Pan Piotr Mazurek, który podziękował wszystkim za udział i zapewnił nas, że zapozna się z naszymi pomysłami. Spotkanie było bardzo ciekawe, miałam możliwość dowiedzieć się, jakie problemy widzą inni, a także mogłam zgłosić problemy, które ja widzę i pomysły na ich rozwiązanie. Mogliśmy wszyscy dyskutować na temat każdego zagadnienia, wyrazić swoje zdanie, dlaczego jestem za albo przeciwko jakiemuś rozwiązaniu.

Anna Krajewska

Konsultacje mimo trwania ponad 4 godzin podobały mi się, ponieważ pracując w grupach, każdy mógł wyrazić swoje zdanie bez względu na wiek i powiedzieć, jakie problemy dostrzega w danym temacie. Uważam, że spotkanie było przydatne i warto było wziąć udział, ponieważ każdy mógł się przyczynić do zauważenia jak i rozwiązania problemów. Cieszę się że miałam możliwość wzięcia udziału.

Dagmara Mienik

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo