Projekt

W dniach 7-8 czerwca 2018 r. odbył się wyjazd studyjny do Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu uczniów pierwszego Technikum Logistycznego w Pucku w ramach projektu „Podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia uczennic i uczniów ZSP Kłanino i PCKZiU w Pucku kształcących się w branżach kluczowych dla Powiatu Puckiego”, realizowanego przez Powiat Pucki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uczniom towarzyszyli: p. Mirosław Drożak i p. Renata Myczkowska

Pierwszego dnia wyjazdu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia fabryki Amica S.A. we Wronkach. Zapoznali się tam z procesem produkcji kuchenek wolnostojących oraz piekarników i płyt do zabudowy. Fabryka ta powstała w 1945 r., a w 1992 r. powstała marka Amica. W ciągu ostatnich 25 lat Amica stała się symbolem sukcesu, zwiększając swoje przychody z 100 mln zł do ponad 2 mld zł w roku 2014, a produkcję kuchni z 350 000 do ponad 1,3 mln sztuk rocznie. Na rynku polskim Amica jest niekwestionowaną marką numer jeden – jest to najbardziej rozpoznawalna marka AGD wśród Polaków, a produkty z jej logiem sprzedają się najczęściej i stoją w ponad połowie polskich domów. Amica cieszy się też zaufaniem wśród konsumentów zagranicznych. Konsekwentne doskonalenie rozwiązań technologicznych w stylowej formie sprawiło, że dziś 70 proc. przychodów firmy jest generowanych na ponad 50 rynkach zagranicznych.

Na zakończenie zwiedzania fabryki młodzież prześledziła drogę kuchenki na regał paletowy i  zwiedziła w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania, który powstał we wrześniu 2017 r.

Oto kilka liczb na temat niedawno uruchomionego magazynu. Budowla ma 48 metrów i może zmieścić 220 tys. sztuk dużych wyrobów AGD. Komputer doskonale wie, w którym miejscu jest każdy towar, nawet po numerze seryjnym. Dziennie może obsłużyć 30 tys. sztuk towaru na wejściu i 36 tys. sztuk na wyjściu. Obiekt zabezpiecza logistykę spółki Amica do 2021 roku, ale przewidziana jest możliwość jego rozbudowy.

Cała inwestycja kosztowała 60 mln zł i zwróci się za pięć lat. W magazynie nie ma ogrzewania, a światło jest zgaszone. Nie pracuje w nim żaden pracownik, jedynie operator nadzoruje prawidłową pracę systemów. W obiekcie nie ma wypadków, a towar jest przenoszony przez pięć 44 metrowych ruchomych ramion. W weekendy magazyn nie przerywa pracy. Jest tak zaprogramowany, aby w tym czasie optymalizował ułożenie towaru pod zlecenia na kolejny tydzień.

Jako, że inwestycja jest duża i kosztowna musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Budynek może wytrzymać wiatr huraganowy do 150 km/h. Docelowo, magazyn będzie miał też własne, alternatywne źródło energii, które jest właśnie instalowane. Wewnątrz nad bezpieczeństwem czuwa 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem.

Na samej górze został zlokalizowany taras widokowy, z którego można zobaczyć, piękne okoliczne puszcze. Ten obiekt naprawdę robi wrażenie. Ci z uczniów, których nie przestraszyła perspektywa pokonania ogromu ażurowych schodów, mieli możliwość podziwiania widoku panoramy Wronek.

 

Na koniec dnia odwiedziliśmy Centrum Bezpieczeństwa Škoda Autolab. Poznaliśmy tam:

 • symulator zderzenia,
 • symulator dachowania,
 • zasady udzielania pierwszej pomocy,
 • konsekwencje chwili beztroski lub nieuwagi podczas jazdy,
 • technologie stosowane w zwieszeniach samochodów,
 • strefę zgniotu,
 • symulator poduszek bezpieczeństwa,
 • ekojazdę,
 • system start-stop.

Następny dzień rozpoczął się od zwiedzania MODERNLOG - Międzynarodowych Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu. Zakres tematyczny targów:

 • sprzęt i urządzenia do transportu wewnętrznego,
 • automatyka transportowa,
 • oprogramowanie MES, TMS, WMS,
 • urządzenia gospodarki magazynowej,
 • usługi magazynowe, transportowe i spedycyjne,
 • kody kreskowe i systemy automatycznej identyfikacji danych.

Uczniowie zobaczyli tam pokaz działania zautomatyzowanego procesu kompletacji i magazynowania.

Po opuszczeniu terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich udaliśmy się do Wyższej Szkoły Logistyki, gdzie młodzi logistycy musieli skompletować wysyłkę zamówionego towaru na minipaletach, poznali system RFID, a także zrealizowali zamówienie soków w systemie ERP Epicor iScala.

Założycielem i Partnerem merytorycznym Wyższej Szkoły Logistyki jest Instytut Logistyki i Magazynowania, od ponad 40 lat czołowy instytut badawczy, realizujący funkcje polskiego centrum kompetencji w logistyce i e-gospodarce.

Dzięki tej współpracy, programy studiów w WSL są:

 • innowacyjne,
 • bogate w treści,
 • i odpowiadają współczesnym potrzebom gospodarki.

Studenci pierwszej w Polsce uczelni logistycznej mają unikalną okazję kontaktu z najlepszymi w kraju specjalistami w dziedzinie logistyki i elektronicznej gospodarki, którzy swoją wiedzę i umiejętności rozwijają w ramach innowacyjnych międzynarodowych i krajowych programów badawczych oraz podczas realizacji licznych prac doradczych i wdrożeniowych w różnych dziedzinach gospodarki, administracji oraz w przedsiębiorstwach.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domu, a w drodze przypominali sobie zasady rządzące czasem pracy kierowcy.

Źródło:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/relacja-z-wydarzenia/20171020/automatyczny-magazyn-wysokiego-skladowania-amica,
https://www.amica.pl/historia,
http://www.skodaautolab.pl/o-wystawie
http://www.modernlog.pl,
http://wsl.com.pl/kompetencje-ilim.


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo