Filtr
  • egzamHARMONOGRAM EGZAMINÓW SEMESTRALNYCH - SEMESTR II W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

     

     

    pobierz

     

  • Zawód: KUCHARZ 512001
    Kwalifikacje: T.6. Sporządzanie potraw i napojów.

     

    Aby brać udział w kursie i uzyskać zaświadczenie o ukończeniu kursu i świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wystarczy mieć ukończone gimnazjum lub ośmioletnia szkołę podstawową.
    Aby uzyskać tytuł zawodowy kucharz należy mieć ukończoną minimum zasadniczą szkołę zawodową lub kurs kompetencji ogólnych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.
    Nauka trwa 1,5 -2 lat tj. 3-4 semestry. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym.
    KUCHARZ sporządza różnego rodzaju potrawy, ciasta, napoje i desery z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych. Planuje i organizuje pracę w kuchni.
    PRACA: w hotelach, restauracjach i innych publicznych miejscach żywienia, jak też na statkach, w pociągach i domach prywatnych.

     

    Plan nauczania

    Liczba godzin w cyklu nauczania

    Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

     

    1

    Wyposażenie i zasady bezpieczeństwa w gastronomii

    55

    2

    Działalność gospodarcza w gastronomii

    55

    3

    Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem

    115

    4

    Język obcy zawodowy

    40

    Łączna liczba godzin

    265

    Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

     

    1

    Pracownia gastronomiczna

    160

    2

    Zajęcia praktyczne

    230

    Łączna liczba godzin

    390

    RAZEM:

    655

    Praktyki zawodowe: brak obowiązku odbycia praktyk zawodowych

  • Zawód: Fotograf 343101
    Kwalifikacje: A.20. Rejestracja i obróbka obrazu.


    Aby brać udział w kursie i uzyskać zaświadczenie o ukończeniu kursu i świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wystarczy mieć ukończone gimnazjum lub ośmioletnia szkołę podstawową.
    Aby uzyskać tytuł zawodowy fotograf należy mieć ukończoną minimum zasadniczą szkołę zawodową lub kurs kompetencji ogólnych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.
    Nauka trwa 2 lata tj. 4 semestry. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym.
    FOTOGRAF jest osobą, która zawodowo zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdjęć, ich wywoływaniem oraz obróbka. Fotograf zatrudniony w studio fotograficznym obok robienia zdjęć, zajmuje się także ich wywoływaniem i tworzeniem odbitek z materiałów dostarczonych przez klientów, różnego rodzaju obróbką zdjęć ( odświeżanie starych fotografii, retusz, zmiana kolorów, dodawanie lub usuwanie elementów ) oraz dodatkowo sprzedażą materiałów związanych z branżą fotograficzną.
    PRACA: w zakładach fotograficznych, agencjach, wytwórniach i studiach filmowych, redakcjach i wydawnictwach, firmach reklamowych, zakładach prowadzących dokumentację fotograficzną. Może również prowadzić własną działalność usługową.

     

    Plan nauczania

    Liczba godzin w cyklu nauczania

    Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

     

    1

    Procesy fotograficzne

    155

    2

    Urządzenia fototechniczne

    65

    3

    Działalność gospodarcza w fotografii

    25

    4

    Język obcy zawodowy w fotografii

    15

    Łączna liczba godzin

    260

    Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

     

    1

    Fotografia – zajęcia praktyczne

    390

    Łączna liczba godzin

    390

    RAZEM:

    650

    Praktyki zawodowe: brak obowiązku odbycia praktyk zawodowych

  •  IMG 0091Rozpoczął się kurs na stopień żeglarza jachtowego.

    Na początku maja zaczęły się pierwsze zajęcia praktyczne i teoretyczne w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych PCKZiU z Pucka (2 załogi) , Rzucewa oraz z LO Puck. Zajęcia odbywają się na łodziach żaglowych klasy Puck na wodach Zatoki Puckiej.

    P1100461P1100468P1100476P1100477

  • O szkole

    WIĘCEJ ...

    Rekrutacja

    WIĘCEJ ...

    Plan lekcji

    WIĘCEJ ...

     

    WITAMY NA STRONIE POWIATOWEGO CENTRUM
    KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W PUCKU

    Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku zostało utworzone z dniem 1 marca 2013 roku na podstawie Uchwały Nr XX/189/2012 Rady Powiatu Puckiego z dnia 18 grudnia 2012 roku.
    W skład Centrum weszły po rozwiązaniu następujące szkoły:
    • Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pucku,
    • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Helu w Pucku,
    • Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Józefa Hallera w Rzucewie.
    Powołana nowa placówka oświatowa będzie kontynuować wszystkie kierunki kształcenia trzech połączonych szkół oraz otwierać nowe stosownie do potrzeb rynku pracy. 

    ATUTY NASZEJ SZKOŁY

    • duże poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły
    • dobry poziom kształcenia zawodowego
    • wykwalifikowana kadra pedagogiczna
    • otwartość na innowacje
    • życzliwe relacje między członkami społeczności szkolnej
    • aktywnie działający samorząd szkolny i rada słuchaczy
    • opieka pedagoga i psychologa szkolnego
    • profesjonalne doradztwo zawodowe
    • udział uczniów w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych
    • współpraca ze środowiskiem lokalnym
    • możliwość uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych
     
  • imgp0251We wtorek 14 maja w Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1 w Gdańsku odbył się wojewódzki konkurs o tytuł : Najlepszy w zawodzie którego zwycięzcą został Maciej Labuhn z klasy IITM.

     

  • imgp0251We wtorek 14 maja w Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1 w Gdańsku odbył się wojewódzki konkurs o tytuł : Najlepszy w zawodzie którego zwycięzcą został Maciej Labuhn z klasy IITM.

  • 22 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy w szkole DZIEŃ ZIEMI przygotowany przez panią Joannę Renusz. Dzień Ziemi , znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

     

    IMAG0497IMAG0480IMAG0495IMAG0474

     

     

  • filmowanie

    Wszystkich zainteresowanych tematyką filmową od jej technicznej strony, zapraszamy na zajęcia koła filmowego, które właśnie rozpoczyna działalność w naszej szkole.

     

     

     

     

    Cele jakie sobie stawiamy to nabycie przez uczestników zajęć wiedzy i umiejętności w zakresie:

    1. Posługiwania się kamerą cyfrową.
    2. Umiejętności filmowania w plenerze jak i w pomieszczeniach zamkniętych.
    3. Nabycie umiejętności operatorskich.
    4. Kopiowania i przenoszenia filmów z nośników zewnętrznych do komputera.
    5. Montowania filmów
    6. Dodawania ścieżki dźwiękowej.
    7. Dodawania efektów specjalnych.
    8. Obsługi specjalistycznych programów do obróbki filmów.

     

    Zajęcia odbywać się będą zarówno na terenie szkoły - jak i w celu pozyskiwania materiału filmowego - poza nią.

    Jeżeli masz pomysł na pojedynczy reportaż czy nawet cykl filmów o określonej tematyce i do tego chęć zetknięcia się z czymś nowym to czekamy właśnie na Ciebie.

    Środki techniczne jakie będziemy mieli do dyspozycji na pewno pozwolą nam zrealizować wiele ciekawych projektów filmowych w atmosferze nie tylko nauki ale i dobrej zabawy.

    Zainteresowanych uczniów proszę o osobisty kontakt w szkole sala 41A


     

    Opiekun koła:
    Sławomir Miłosz
  • Historia naszej szkoły sięga 1959 roku, kiedy to została powołana do życia Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Gospodarcza. Mieściła się w pałacu neogotyckim zwanym zamkiem. Pierwszym dyrektorem naszej szkoły był Feliks Woźniak. Klasy i internat mieściły się w zamku. Pierwsze absolwentki opuściły szkołę w kwietniu 1961 roku, a ostatnie w 1966 roku. Równolegle z ostatnią klasą „Dwuzimówki” 1 września  1965 roku rozpoczęło naukę 52 uczniów pierwszej klasy pięcioletniego Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa. Technikum było jedną z czterech tego typu szkół specjalistycznych w kraju. Do szkoły przyłączono gospodarstwo rolne w Rzucewie, którego ówczesnym kierownikiem był Józef Asmus.

    Uczniowie klasy pierwszej Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa

    Pierwszym p.o. dyrektora technikum była: inż. Janina Wala, a od 1966 roku mgr inż. Zbigniew Machoński. Gospodarstwem Pomocniczym kierował dyrektor Józef Asmus. Dla lepszej współpracy szkoły z gospodarstwem powołano trzy działy produkcyjne za które odpowiadali nauczyciele: produkcja roślinna (Adelajda Pałucka), produkcja zwierzęca (Janina Wala) i mechanizacja rolnictwa (Stanisław Pałucki). W miarę rozwoju szkoły (w każdym roku szkolnym dokonywano naboru do pierwszej klasy) bazę szkolenia praktycznego uzupełniały sąsiednie Stacje Hodowli Roślin w Celbowie i Krokowej, Hodowli Buraka Cukrowego w Żelistrzewie oraz Hodowli Roślin Ogrodniczych w Pucku. Praktyki zawodowe odbywali uczniowie indywidualnie nie tylko w stacjach naszego województwa, ale także i sąsiednich. Szkoła była jedną z czterech w Polsce dlatego uczniowie przychodzili z odległych terenów północnego regionu.

    2

    Nauka w dalszym ciągu odbywała się w zamku, który był jednocześnie internatem dla dziewcząt, chłopcy zamieszkali w przystosowanym na ten cel baraku. Tam też mieściły się dwie izby lekcyjne. Na sale lekcyjne adaptowano tzw. pałacyk myśliwski, w którym wcześniej mieścił się sklep spożywczy.

    Dziewczęta mieszkały w zamku w salach wieloosobowych, a chłopcy w przyzamkowym baraku bez sanitariatów. Łazienki dla nich były w zamku na parterze (obok obecnej recepcji) z 5-cio minutowym prysznicem i ciepłą wodą raz w tygodniu. Do Rzucewa chodziło się pieszo z pobliskiego Żelistrzewa przez pola na skróty lub z Pucka, dokąd dojeżdżał również autobus. „Wyjazdówki” do domu były raz w miesiącu, a uczniowie z odległych miejscowości jeszcze rzadziej. Trudne były tamte warunki, ale jakie wspaniałe pozostawiły wspomnienia. Dyżury w oborze i chlewni od 4-tej rano, czy wyrabianie silnej woli przy pieleniu, zbieraniu kamieni, zwózce i układaniu snopów w stodołach, zwózce siana, obowiązkowa nauka jazdy motocyklem WSK i ciągnikiem, ręczne dojenie krów (nie było dojarek), czyszczenie krów i koni, szuflowanie nasion itp. na długo zapadły w pamięci. Był też sad i ogród - wiosną piękne, latem i jesienią użyteczne. Wszelkie prace wykonywali uczniowie i to niekoniecznie w czasie lekcji. Niejeden z nich “mógł” pracować w sobotę lub niedzielę.3

    Koniec lat 60-tych wprowadza do naszego Rzucewa kolejne zmiany. Na miejscu ogrodu i szklarni powstaje nadzorowany przez Dyrekcję Budownictwa Rolniczego w Gdańsku, a budowany przez PBRol Wejherowo zespół obiektów: internat (oddany w 1971 roku), dom nauczyciela (1971 rok), szkoła (rok 1972) i warsztaty szkolne (1973 rok). Zaczęła się intensywna praca przy zagospodarowaniu terenu, wykonywaniu i gromadzeniu pomocy dydaktycznych, urządzaniu sal i pracowni, wszystko to wysiłkiem rąk i umysłów nauczycieli i uczniów.4

    W latach 1969-72 wybudowano nowy gmach z siedemnastoma klaso-pracowniami i salą gimnastyczną, nowy internat mogący pomieścić 300 wychowanków, warsztaty szkolne, oraz osiemnastorodzinny budynek mieszkalny dla nauczycieli. Budynki podłączono do nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Przy współudziale młodzieży wykonana została mała architektura wokół szkoły i internatu. W lutym 1972 roku lekcje odbywały się już w nowej szkole.

    4a

    5

    Ważnym etapem była budowa drogi Rzucewo - Osłonino - Żelistrzewo, dzięki której w 1971 roku możliwe stało się uruchomienie stałej linii autobusowej. Od września 1965 roku w szkole powstały: samorząd szkolny, drużyna harcerska, koła PCK i LOP. Organizowane są wycieczki szkolne dla młodzieży.5a

    Pod opieką nauczycieli organizowane są liczne akademie oraz wieczornice. Powstaje kółko teatralne. Działa też prowadzony przez Stanisława Błoszyka zespół muzyczny. Młodzież zdobywała laury na powiatowych i wojewódzkich konkursach recytatorskich. Wszkole działa też kabaret, którego duszą i założycielem był uczeń - Andrzej Rolik. Kabaret odnosił sukcesy nie tylko na arenie szkolnej, ale także w Wojewódzkim Konkursie Działalności Pozalekcyjnej i Kulturalnej Szkół zdobył I miejsce. Program kabaretu emitowało Polskie Radio. W latach 1974-1975 w szkole ukazywał sie redagowany przez młodzież miesięcznik „Kultywator”. Ożywioną działalność prowadziły Harcerskie Zespoły Artystyczne „Heca” i „Mirona”, które pod kierunkiem mgr Kamili Wójcik uświetniały uroczystości szkolne. Od 1968 roku młodzież uczestniczy w koncertach Filharmonii Bałtyckiej. Od początku szkoła posiada profesjonalną kadrę pedagogiczną o wysokich kwalifikacjach. Jedną z dat w dziejach szkoły jest 4 maja 1970 roku - zebrała się wówczas Rada Pedagogiczna w sprawie dopuszczenia uczniów klasy piątej do egzaminu dojrzałości.6

    Pierwszą maturę w historii tej szkoły zdawało 23 abiturientów. W ciągu 10 lat szkolne mury opuściło 207 absolwentów, z czego 16,5% podjęło naukę na wyższych uczelniach. Chlubnie w pamięci wpisała się klasa maturalna Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa z 1973 roku. Pomimo spartańskich warunków nauki, z tej właśnie klasy najwięcej uczniów dostało się na studia i ukończyło je często z wyróżnieniem.7

    Osobną kartę historii szkoły stanowi działalność sportowa. W szkole działało również koło ZSMW. Było ono inicjatorem wielu czynów społecznych na rzecz szkoły i środowiska. Wspólnie z ZHP organizowało corocznie Olimpiadę Wiedzy i Świecie Współczesnym.8

    W 1976 roku utworzono Zespół Szkół Rolniczych, w którego skład, oprócz 5-letniego Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa, 3-letniego Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa, 3-letniego Technikum Rolniczego i dwóch Zasadniczych Szkół Rolniczych, wchodziły Zasadnicze Szkoły Rolnicze (filialne) w Redzie, Szemudzie, Karczemkach, Sopieszynie i Kębłowie. Ilość młodzieży uczącej się w 23 oddziałach osiągnęła liczbę 638. W związku z powstaniem Zespołu Szkół Rolniczych powołano dyrektora, którym został mgr inż. Stanisław Pałucki. Z końcem lat 70-ych zaczęliśmy wyjeżdżać na praktyki rolnicze do NRD (Okręg Erfurcki). Uczeń naszej szkoły Ryszard Koziróg  w 1981 roku za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał indeks na studia zagraniczne. W 1981 roku nowym dyrektorem szkoły został mgr inż. Jan Właszyn. W 1982 roku mgr Tadeusz Piłat utworzył Izbę Regionalną, która jest swoistą wizytówką naszej szkoły. Z każdym rokiem przybywa w niej wiele ciekawych eksponatów, które mogłyby być ozdobą niejednego muzeum.9

    W 1986 roku dyrektorem szkoły został dr inż. Henryk Młodzianowski. Jego staraniem została zawarta umowa ze szkołą w Merval (Francja) o wymianie wycieczek szkolnych. Dzięki temu spora grupa młodzieży i nauczycieli zwiedziła Francję, a przede wszystkim fascynujący swoim klimatem i pięknem Paryż.

    W 1990 roku powołano do życia Liceum Zawodowe o specjalności: wiejskie gospodarstwo domowe, a w 1991 roku utworzono Technikum Technologii Żywności.10

    W 1992 roku dyrektorem szkoły został dotychczasowy wieloletni wicedyrektor mgr inż. Stanisław Pałucki. W 1993 roku powstaje Technikum Zawodowe – Szerokoprofilowe o specjalności: obsługa ruchu turystycznego. Dwa lata później – w 1995 roku powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową, w której można zdobyć zawód mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Aby dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy powstaje w 1996 roku Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, a rok później Liceum Agrobiznesu. Liczące się w tym czasie osiągnięcia to: czterokrotne I miejsce w wojewódzkim przeglądzie WGD. Wyróżnienia w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych zdobyły: w 1996 roku – Adrianna Synak i Wioletta Busz, a w 1997 roku – Barbara Rąbca. W 1998 roku powołano Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej oraz Zaoczną Policealną Szkołę Agrobiznesu. Aby stworzyć bazę umożliwiającą dobre przygotowanie uczniów do przyszłej pracy zorganizowano i wyposażono nowe pracownie: analizy środków spożywczych, mikrobiologii, technologii żywności, przetwórstwa spożywczego, żywienia, obsługi konsumenta oraz dwie pracownie komputerowe. Odnowiono i na nowo wyposażono starą świetlicę i nową szatnię. W internacie wymieniono okna, zmodernizowano kuchnię i zmywalnię. Wybudowano podjazdy dla niepełnosprawnych.
    W 2002 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, a dyrektorem został mgr inż. Kazimierz Czernicki. Nastąpiło wiele zmian związanych z kierunkami nauczania. W 2001 roku nie przeprowadzono naboru do zasadniczej Szkoły Rolniczej – Ogólnorolniczej i Technikum Zawodowego – Szerokoprofilowego, a w 2002 do 3-letniego Technikum Rolniczego po Zasadniczej Szkole Zawodowej.11

    W 2004 roku opuścił mury naszej szkoły ostatni rocznik uczniów 5-letniego Liceum Agrobiznesu. Licea Profilowane przeszły do historii w roku 2007 i były to: Licem Profilowane o profilu Zarządzanie Informacją, Socjalnym i Usługowo-Gospodarczym. Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Technikum zawód - technik ekonomista w roku 2009 skończyli ostatni absolwenci.

    W latach 2005 – 2007 funkcjonowała w naszym Zespole Szkoła Policealna zawód – technik hotelarstwa i Szkoła Policealna zawód – technik informatyk. Do dnia dzisiejszego funkcjonuje od roku 1992 Technikum Technologii Żywności.

    W roku 2000 utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową - wielozawodową, a od 2003 roku Zasadniczą Szkołę Zawodową – kucharz małej gastronomii. Oba typy szkół funkcjonują do dnia dzisiejszego. W roku 2005 dokonano naboru do dwóch klas nowo otwartego Technikum – zawód technik hotelarstwa oraz do jednej klasy Technikum – zawód technik informatyk.

    Szkoła w Rzucewie ze swoją długoletnią tradycją wpisała się na stałe w obraz Ziemi Puckiej. Czynny udział naszej młodzieży w życiu kulturalnym, rozgrywkach sportowych i olimpiadach przedmiotowych pozwolił szkole zaistnieć w środowisku, gminie, powiecie, województwie i w Polsce. W roku 2009 pierwsi absolwenci obu kierunków zdawali egzamin maturalny.

    Technikum – zawód kucharz pojawił się w 2006 roku, a następnie w 2009 roku powstało Technikum kształcące w zawodzie – technik obsługi turystycznej. Najnowszym kierunkiem kształcenia jest utworzone w roku 2012 Technikum kształcące w zawodzie - technik żywienia i usług gastronomicznych.

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa – wielozawodowa o dwuletnim cyklu nauczania kształci w zawodach: ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, monter elektronik, rzeźnik, wędliniarz, piekarz, cukiernik, stolarz, fryzjer, blacharz samochodowy, monter instalacji sanitarnych, cieśla, murarz.

    W ostatnich latach wydarzyło się w szkole bardzo wiele. Chciałbym przedstawić tylko niektóre z nich. Oto lista najważniejszych wydarzeń z życia szkoły.

      • Z dniem 1 września 2002 roku szkoła zmieniła nazwę z Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
      • W 2004 roku dziesięciu nauczycieli naszej szkoły w wyniku odbycia szkolenia i zdania egzaminów otrzymało kwalifikacje żeglarskie co umożliwia coroczne szkolenie naszej młodzieży w kierunku żeglarstwa.
      • W 2005 roku w Rzucewie został wybudowany pomost cumowniczy dla łodzi żaglowych.
      • We wrześniu 2005 roku zmodernizowano świetlicę szkolną w szkole i przeniesiono bibliotekę z internatu do szkoły, aby poprawić uczniom komfort korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz zapewnić lepszą opiekę.
      • W czerwcu 2006 roku odbył się Zjazd Absolwentów z okazji 40-lecia istnienia Technikum w Rzucewie.
      • Jesienią 2007 roku przeprowadzono kompleksowy remont sali gimnastycznej wraz z wymianą parkietu, dzięki czemu młodzież posiada bardzo dobre warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
      • W październiku 2007 roku zakupiono nowy samochód do nauki jazdy co znacznie poprawiło warunki szkolenia uczniów w kierunku uzyskania prawa jazdy.
      • W czerwcu 2008 roku w ramach projektów finansowanych przez Unię Europejską zainstalowano już trzecią z kolei pracownię komputerową, a w latach 2005 – 2008 szkoła otrzymała trzy pracownie komputerowe wraz z pracowniami multimedialnymi oraz trzy internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotece szkolnej.
      • Dnia 30 sierpnia 2008 roku na terenie szkoły odbyły się uroczyste Dożynki Gminy Puck.
      • Od 1 września 2008 roku funkcjonuje w szkole monitoring wizyjny w celu zapewnienia uczniom większego bezpieczeństwa.
      • Dnia 3 września 2008 roku na sesji Rady Powiatu Puckiego podjęto uchwałę o nadaniu Technikum w Rzucewie imienia generała Józefa Hallera.
      • Dnia 6 listopada 2008 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia generała Józefa Hallera oraz wręczenie sztandaru szkolnego.

    12

    • W roku 2008 dokonano modernizacji holu szkolnego, a w 2009 korytarza na parterze szkoły.
    • W roku 2009 utworzono nowoczesną pracownię technologii gastronomicznej przeznaczoną do prowadzenia zajęć praktycznych.
    • W roku 2009 wyremontowano kuchnię i stołówkę w internacie szkolnym.
    • W dniu 16 listopada 2009 roku otwarto wystawę z okazji „Pierwszej Rocznicy” nadania szkole imienia generała Józefa Hallera.
    • W roku 2012 dokonano termomodernizacji budynku szkolnego
    • Od 1 marca 2012 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie został włączony do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, którego dyrektorem został mgr Jarosław Lis.

    Opracowanie:
    Piotr Widerski

     

    Nazwy szkoły

    Lata

    Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Gospodarcza

    1959 – 1966

    5-letnie Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa

    1965 – 1995

    Zespół Szkół Rolniczych 

    1976 – 1998

    Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej 

    1998 – 2002

    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych 

    2002 – 28.02.2013

    Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

    01.03.2013 - nadal

    3-letnie Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa

    1971 – 1983

    Zasadnicza Szkoła Rolnicza- Ogrodnicza

    1972 – 1993

    Zasadnicza Szkoła Rolnicza- Ogólnorolnicza

    1971 – 2001

    3-letnie Technikum Rolnicze 

    1976 – 2002

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Wiejskie Gospodarstwo Domowe

    1986 – 1999

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Mechanizacja Rolnictwa

    1986 – 1997

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa - mechanik, operator maszyn i urządzeń rolniczych 

    1995 – 1998

    Liceum Zawodowe

    1990 – 1999

    Technikum – technik technologii żywności 

    1992 – nadal

    Technikum Zawodowe- Szerokoprofilowe 

    1993 – 2001

    Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego

    1996 – 2009

    Liceum Agrobiznesu  

    1997 – 2004

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa Wielozawodowa

    2000 – nadal

    Liceum Profilowane – Zarządzanie Informacją

    2002 – 2007

    Liceum Profilowane – Usługowo-Gospodarcze

                  2002 –2007

    Liceum Profilowane – Socjalne

    2002 – 2007

    Liceum Ogólnokształcące – Biologiczno-Chemiczne

    2002 – 2005

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa – kucharz małej gastronomii

    2003 – nadal

    Technikum – technik ekonomista

    2005 – 2009

    Technikum – technik hotelarstwa

    2005 – nadal

    Technikum – technik informatyk

    2005 – nadal

    Policealne Technikum Hotelarstwa

    2005 – 2007

    Policealne Technikum Informatyki

    2003 – 2007

    Technikum – zawód kucharz

    2006 - nadal

    Technikum – technik obsługi turystycznej

    2009 - nadal

    Technikum – technik żywienia i usług gastronomicznych

    2012 - nadal

  • W grudniu 1947 roku utworzono trzyletnią Publiczną Średnią Szkołę Zawodową, którą w 1951 r. przemianowano na Zasadniczą Szkołę Szkutniczą - jedyną tego typu szkołę w kraju. Pierwszym dyrektorem i organizatorem tej szkoły był Henryk Zgliczyński.

    Nie posiadała ona swego lokalu, wiec przedmioty teoretyczne były prowadzone w budynku Liceum Ogólnokształcącego, a nauka zawodu, odbywała się u prywatnych fachowców. Szkoła liczyła początkowo 120 uczniów. Jednak rok szkolny 1948/49 rozpoczął się już w tymczasowym budynku szkoły przy ulicy Zamkowej. (na zdj.)  

    Przed południem odbywała się nauka teorii, po południu, w tych samych pomieszczeniach, „praktyczna nauka zawodu”. Warunki pracy szkoły były bardzo trudne, a ówczesne władze wciąż przenosiły siedzibę szkoły: budynek przy ulicy 1 Maja, baraki Urzędu Pocztowego nad Zatoką Pucką, koszary Marynarki Wojennej przy ul. 10 Lutego 21. W tym ostatnim budynku szkoła przetrwała do 1965 roku, a internat do 1967.

    Warsztaty szkolne powstały w 1966 r. W nowym budynku, z odpowiednim na ówczesne czasy wyposażeniem, można było realizować zadania programowe. Stopniowo rozbudowywano budynek szkoły zyskując nowe pomieszczenia.

    W 1973 r. nastąpiła dobudowa skrzydła szkoły. W 1994 zadaszono patio i wciągu 9 m-cy powstała nowa sala sportowo-widowiskowa, za co szkoła zdobyła 1 miejsce w Konkursie MEN i Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego „Zrobimy to sami”.

    W 1995 r. oddano do użytku wydłużoną i podwyższoną dawną salę gimnastyczną z siłownią i zapleczami socjalnymi.

     


    A tak oto przedstawia sie historyczny rozwój szkoły:

    1947

    Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa

    1951

    Zasadnicza Szkoła Szkutnicza

    1958

    Technikum Mechaniczne dla Pracujących

    1958

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących

    1960

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa

    1963

    Technikum Ekonomiczne dla Pracujących

    1968

    Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Bohaterów Helu

    1973

    Liceum Zawodowe

    1976

    Szkoła Przysposabiająca do Zawodu

    1977

    Zespół Szkół Zawodowych

    1988

    Liceum Ekonomiczne

    1990

    Technikum Mechaniczne

    1992

    Zespół Szkół Zawodowych im. Bohaterów Helu

    1994

    Szkoła Zasadnicza dla Dorosłych

    1996

    Technikum Zawodowe dla Dorosłych (Technologia Drewna)

    2002

    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

    2004

    Technikum Uzupełniające

    2005

    Szkoła Policealna

    2009

    Liceum Ogólnokształcące

  •  

    P1100481Nadal trwają egzaminy ustne - dzisiaj (w poniedziałek 13 maja) do języka angielskiego przystąpiła klasa IVTE a IVTM do języka polskiego. Wszystkie wyniki są pozytywne a tym razem na języku polskim (już w piatek) absolwentka IVTE Basia Klonowska uzyskała 100% wynik! 

     

    Już wczoraj w czwartek 9 maja oraz dzisiaj odbyły się egzaminy ustne   z języka polskiego i języków obcych w salach budynku byłego PCKU. Z języka angielskiego do egzaminu przystąpiła dzisiaj IIILO oraz maturzyści z SMS w Cetniewie. Do języka polskiego natomiast z klasy IVTE.

     

  • Zakończył się egzamin maturalny z języków obcych,maturzyści mają więc za sobą część egzaminów obowiązkowych teraz czekają ich egzaminy ustne oraz z przedmiotów wybranych jako dodatkowe. W międzyczasie odrobina relaksu tym solidnie przygotowanym z pewnością nie zaszkodzi:)

    IMG 0330

  •  

    Ponad 365 tysięcy uczniów przystąpiło do egzaminu maturalnego w tym również pierwsi absolwenci Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku. Ponad trzy tygodnie – od 7 do 28 maja – potrwają tegoroczne matury. Obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego – takie tematy na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym mogli wybrać nasi maturzyści. O nastroje przed pierwszym tak ważnym egzaminem w życiu pytał maturzystów Pan Dariusz Knitter.. Jedni przyznawali, że nie spali całą noc, inni, że nastrój mają dziś całkiem niezły. Wszyscy wyszli z egzaminu zadowoleni i uśmiechnięci. Życzymy powodzenia  na egzaminie maturalnym z matematyki!

    P1100449


     

    To już drugi egzamin którzy tegoroczni absolwenci mają za sobą. Po języku polskim, który w opinii zdjących wypadł nie najgorzej przyszła pora na przedmiot należący do najtrudniejszych.

     

     

    IMG 0316

  • Maj to czas egzaminów maturalnych.
    Absolwenci klas: II ULO A, II ULO B, III LO, III UTM, III UTH oraz III UTK

    przystąpili do egzaminu dojrzałości.
    Wszystkim naszym byłym słuchaczom PCKZiU w PUCKU, życzymy połamiania piór.

     

    {phocagallery view=category|categoryid=26|limitstart=0|limitcount=0}

  • p1860903aW niedzielę w Gdyni dokonano chrztu łodzi wiosłowej, na której znany podróżnik Romuald Koperski chce podjąć się najtrudniejszej próby dla oceanicznych wioślarzy. Podjął się pokonania trasy z Japonii do San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Trasa liczy około 6000 mil, a głównym napędem łódki będą mięśnie. Start do tego wyzwania planowany jest na 30 czerwca. Na pokonanie całej trasy podróżnik planuje nawet do pół roku.