W ramach zajęć koła szkutniczego uczniowie klas TM pod kierunkiem prowadzącego zajęcia pana Marka Lieder kontynuują wytwarzanie nowych metalowch knag będących elementami wyposażenia łodzi służącymi do mocowania lin cumowniczych. Uczniowie sporządzają je ze stali nierdzewnej, zastępując nimi pierwotnie montowane knagi z tworzyw sztucznych.

Oprócz knag szkutnicy zajmują się wytwarzaniem składanych kotwic Danfortha, które nie znajdowały się do tej pory na wyposażeniu łodzi. Podczas realizacji tych procesów technologicznych uczniowie doskonalą obsługę między innymi obrabiarek skrawających takich jak: tokarki, przecinarki, frezarko-wiertarki.

Kolejnym zadaniem, którym zajęli się szkutnicy jest przetworzenie starej przyczepy do przewozu prętów zbrojeniowych na przyczepę podłodziową. Jest to zadanie trudne, wiążące się z całkowitym jej przekształceniem. Na obecnym etapie uczniowie zdemontowali część podwozia przyczepy, obniżają jej zawieszenie, szlifują stare elementy przygotowując je do malowania i montażu. 

Szkutnicy zajmują się również przyswajaniem wiadomości teoretycznych z zakresu materiałów szkutniczych i podstaw żeglarstwa w trakcie zajęć z panem Dariuszem Knitterem, zajęli się również konserwacją i uporządkowaniem sprzętu żeglarskiego przed okresem zimowym obecnie przygotowują się do renowacji łodzi poprzez zalaminowanie uszkodzeń. 

Tego typu prace są szczególnie przydatne, a umiejętności szkutnicze mogą być cenne z uwagi na dynamicznie rozwijający się rynek jednostek pływających.

Oprócz prac wytwórczych i konserwacyjnych uczniowie zajmują się pod kierunkiem prowadzącego zajęcia pana Marka Labuhna wykonaniem drewnianej łodzi typu canoe. Szkielet łodzi jest już gotowy, obecnie trwa etap szlifowania burt łodzi i przygotowania ich do laminowania i malowania.

Tekst i zdjęcia:
Dariusz Knitter

 ankieta absolwenci

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo