Uroczystości upamiętniające wydarzenia zaślubin Polski z Bałtykiem rozpoczęły się o godzinie 9.30, na rynku miejskim w Pucku, gdzie po powitaniu przez Panią Burmistrz miasta Pucka Hannę Pruchniewską, wszystkich zgromadzonych gości w tym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, odegrano hymn państwowy i wciągnięto na maszt flagę w barwach narodowych. Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Pan Andrzej Królikowski przypomniał o tym wydarzeniu sprzed 96 lat. Następnie, w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, wszyscy zebrani przemaszerowali do Fary pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie o godzinie 10:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji ludzi morza. 

Po zakończeniu mszy dalsze uroczystości odbywały się w porcie puckim gdzie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej w towarzystwie Prezydenta wręczył osobom zasłużonym krzyże „Pro Mari Nostro” oraz pierścienie hallerowskie. Wśród odznaczonych pierścieniem był Prezydent RP Pan Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu nawiązał do tamtej uroczystości i podziękował Kaszubom za ich postawę i krzewienie patriotyzmu. 

Następnie z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej, został zrzucony wieniec na wody Zatoki Puckiej, symbolizujący już po raz 96 Zaślubiny Polski z morzem. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera i historycznym Słupkiem Zaślubinowym.

W uroczystościach uczestniczyli uczniowie i poczet sztandarowy naszej szkoły.

Tekst i zdjęcia:

Piotr Widerski 

 ankieta absolwenci

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo