W piątek 4.10.2019 r. obie pierwsze klasy TE wraz z wychowawczyniami Panią Anną Nowak i Panią Wiolettą Zboińską oraz organizatorką wycieczki Panią Mariolą Włudzik, uczestniczyły w Dniach otwartych NBP w Gdańsku. Program wycieczki obejmował udział w uroczystym otwarciu wystawy plenerowej „Dzieje złotego” z okazji 100 rocznicy uchwalenia nazwy złoty dla waluty Rzeczpospolitej Polskiej.

Wystawa w kształcie złotówki, mieściła się w pasażu zewnętrznym Forum Gdańsk, w jej wnętrzu wysłuchaliśmy wykładu dr Mateusza Sory z NBP Centrum Pieniądza w Warszawie. Następnie w pięknej słonecznej aurze przeszliśmy ul. Długą podziwiając zabytkową starówkę, do Ratusza Głównego Miasta, gdzie w monumentalnej Wielkiej Sali Wety (w przeszłości audiencyjnej sali królewskiej) wzięliśmy udział w konferencji numizmatycznej poświęconej znaczeniu ekonomicznej, artystycznej i informacyjnej roli środków płatniczych.

Po słodkim poczęstunku w zabytkowych murach ratusza, przeszliśmy zabytkowymi uliczkami, mijając teatr szekspirowski do siedziby NBP w Gdańsku, mieszczącej się w niezwykle efektownym i dekoracyjnym XIX w. budynku. Tutaj specjalnie dla naszych przyszłych ekonomistów, przygotowano kilka atrakcji. Przedstawiono nam historię pieniądza na świecie, uczniowie mogli obejrzeć najstarsze pieniądze oraz złote monety, a także kilka charakterystycznych banknotów. Pokazano nam metody sprawdzania autentyczności papierowych środków płatniczych, dowiedzieliśmy się jakie są sposoby zabezpieczania banknotów. Ponadto zobaczyliśmy jak w bankach liczy się bilon. Następnie uczniowie (nauczyciele również) mogli spróbować swoich sił w otwieraniu sejfu, w którym znajdowały się brykiety ze „zmielonych” ze względu na uszkodzenie banknotów o wartości 24 000 zł każdy! W efekcie sześć takich „cegiełek” powędrowało do uczniów, którzy poradzili sobie z szyfrem sejfu. Chętni uczniowie mogli przez moment wcielić się w konwojenta przewożącego pieniądze do bankowego skarbca. W tym celu należało nałożyć kamizelkę kuloodporną (waży ok. 8 kg.!) i hełm oraz potrzymać karabin i kajdanki.

Niewątpliwie dużą atrakcją była możliwość strzelania z karabinu do celu co również musi potrafić konwojent. Do tej próby chętnych nie brakowało! Na koniec zwiedzania NBP uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami. Potem jeszcze szybki powrót do Forum Gdańsk na krótki posiłek i powrót do Pucka wygodnym autokarem. Pierwsza wycieczka przedmiotowa ekonomistów za nami.


Szukasz pomocy

ankieta

 ankieta absolwenci

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo