Dnia 2 października 2019 roku w murach naszej szkoły odbyła się wyjątkowa lekcja historii... na żywo bowiem gościliśmy najmłodszego żołnierza Wileńskiej Armii Krajowej Jerzego Widejko ps. „Jureczek”. Gość z Podhala od kilku dni gości w Pucku i uczestniczy w spotkaniach historycznych z uczniami puckich szkół.  Na początku uczniowie szkoły uroczyście wprowadzili poczty sztandarowe szkoły oraz pamiątkowy sztandar Okręgu Wileńskiego AK. Następnie zgromadzona młodzież wraz z kadrą pedagogiczną i Honorowym Gościem odśpiewali hymn państwowy. Następnie Pan kapitan odczytał długą listę pomordowanych  oraz prześladowanych bohaterów z różnych frontów i miejsc kaźni II wojny światowej a Jan Trofimowicz poprowadził modlitwę za wspomnianych z imienia i nazwiska oraz wielu bezimiennych Bohaterów, którzy oddali życie za naszą Polskę.

Nastepnie w imieniu społeczności szkolnej Pana Kapitana Widejko przywitał Z-ca Dyrektora PCKZiU Grzegorz Pałucki. I zaczęła się lekcja historii na żywo. „Jureczek” dzielił się okrutnymi wspomnieniami z lat dzieciństwa, które po śmierci obojga rodziców spędził w lasach wraz z Żołnierzami Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Wspominał o skrajnie trudnych warunkach bytowania, o jedzeniu chleba, który przygotowywano z mąki i wiórów, o licznych pluskwach, pchłach i wszach, które zalegały w miejscach gdzie spali żołnierze a nawet w mundurach czy bieliźnie... Porównywał współczesność i podkreślał jak wiele mamy obecnie - pokarm, ciepły kąt, możliwość nauki w szkole polskiej, bezpieczeństwo... a w wielu aspekatach trudno nam docenić „bogactwo”, w którym żyjemy. 

Po wspomnieniach z trudnej sytuacji na „Kresach” był czas na opowieść o sytuacji międzynarodowej w czasie trwania działań wojennych jak i po ich zakończeniu. Szczególnym momentem, który na pewno na długo zapadnie w pamięci uczestników spotkania były słowa przysięgi, które za ks. Karolem Pstrągowskim powtarzali uczniowie ochotnicy z opaskami żołnierzy: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Szarych Szeregów. Wiersz o Orlętach Lwowskich odczytała Pani Renata Myczkowska. Na zakończenie Jan Trofimowicz w imieniu wszystkich podziękował Panu Jerzemu za ciekawe spotkanie z historią a Pani Renata wręczyła bukiet czerwonych róż z biało-czerwoną wstęgą. Zgromadzona młodzież odśpiewała gromkie Sto lat dla Kombatanta. Nasz 86-letni Gość ofiarował szkole kilka egzemplarzy książki swego autorstwa o tragicznych losach Armii Krajowej w czasie działań wojennych.

Tekst:
Jan Trofimowicz

Zdjęcia:
Grzegorz Pałucki


Szukasz pomocy

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo