Dzisiaj udaliśmy się na wycieczkę do Rondy.

Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Nazywa się Tajo de Ronda i jest głęboki na około 160 m i szeroki w niektórych miejscach na niemal 100 m. Nie może w nim więc zabraknąć tzw. wiszących domów (casas colgadas - krajobraz, który można odnaleźć także innych miastach Hiszpanii np. Cuenca). Po dnie wąwozu płynie wąska rzeka Guadalevín. Na południowej stronie urwiska znajduje się starsza, mauretańska część miasta (La Ciudad). Po jego północnej stronie mieści się późniejsza, chrześcijańska część starówki (El Mercadillo).

Łączy je „nowy” most Puente Nuevo będący wybitnym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej. Ma około 100 metrów wysokości i tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Most nie tylko służył do przemieszczania się mieszkańców Rondy z jednej części miasta do drugiej. Nad górnym, centralnym łukiem można dostrzec okno. Okazuje się, że pomieszczenie wkomponowane w budowlę spełniało niegdyś rolę przemyślnego więzienia, z którego ucieczka zdawała się być niemożliwa.

Ronda posiada jeszcze dwa inne mosty. Najstarszy ze wszystkich to Puente Romano, budowla nie imponująca wielkością. Jego nazwa może być myląca, ponieważ jego budowniczymi byli raczej Maurowie, którzy mogli dokonać gruntownej modyfikacji konstrukcji pochodzącej z czasów Imperium Rzymskiego. Kolejnym mostem unoszącym się nad wąwozem jest Puente Viejo. Co do jego pochodzenia nie ma już żadnych wątpliwości. Jego budowniczymi byli Maurowie aczkolwiek jego obecny wygląd zawdzięczany jest chrześcijanom, którzy kilkukrotnie go przebudowywali z powodu zniszczeń na skutek trzęsień ziemi.

Po tej samej stronie wzniesienia co El Mercadillo znajduje się trzecia, zabytkowa dzielnica Rondy - San Francisco. Warto ją odwiedzić szczególnie ze względu na widok na położoną po przeciwnym brzegu wąwozu bramę Puerta de Almocábar i pozostałości po murach arabskich. U stóp łączącego obydwie dzielnice Puente Viejo znajdują się warte zwiedzenia łaźnie (baños árabes).

Najwytrwalsi z nas zwiedzili również Casa del Rey Moro (Dom Mauretańskiego Króla).
Dlaczego warto go odwiedzić?

Główny powód to La Mina de Agua (tłum. Kopalnia wody), która odegrała istotną rolę w historii całego miasta. W XIV wieku Ronda znajdowała się na linii ognia pomiędzy muzułmanami stacjonującymi w Granadzie, a chrześcijanami w Sewilli. Popularną taktyką podczas zdobywania miasta było natomiast uzyskanie dostępu do wody. Idąc tym tropem mauretański król wydał rozkaz wykopania w skałach podziemnych korytarzy, schodów, komór i jaskiń, które prowadziły do źródła wody. Aby oszczędzać własną armię, do pracy tej angażowano chrześcijańskich jeńców.

Łącznie powstało 365 stopni, z których do dziś zachowało się ich mniej niż 300. Schody bywają nierówne, a ograniczone oświetlenie sprawia, że podczas zwiedzania tej nietypowej kopalni, warto zachować ostrożność.

Oprócz wycieczki wgłąb kompleksu, po drodze czeka nas także kilka innych pomieszczeń. Najciekawsze z nich to tzw. Komnata Sekretów (Sala de Secretos), w której możemy zauważyć ciekawe zjawisko akustyczne. Osoby ustawione przy przeciwległych ścianach mogą usłyszeć swój szept, podczas gdy osoby stojące w środku, nie będą słyszeć nic.

Po dotarciu na sam dół, możemy poczuć się prawie jak w raju. Rozbrzmiewający nad taflą wody świergot ptaków i potężne skały pozwalają na chwilę zapomnieć, że znajdujemy się w centrum miasta. Ta idylliczna wizja szybko jednak bywa przerwana, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że jedyną drogą powrotną jest przebycie blisko 300 schodów z powrotem w górę... Ale za to ile spalonych kalorii! I to tylko podczas jednej wycieczki :).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Projekt o numerze 2017-1-PL01-KA102-036820 pt.:
Uczniowie PCKZiU w Pucku
poznają technologię informacyjną i komunikacyjną w logistyce europejskiej
”,
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków europejskiego funduszu społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
w ramach projektu
Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego
.


Szukasz pomocy

ankieta

 ankieta absolwenci

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Office 365 logo

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

bip logo pomn1 grad

Media o nas

media

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

logossw

Ciekawe strony

cke logo