10 grudnia 2015 roku uczniowie klas 1TL i 2TL wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Gdyni, podczas której mieli możliwość być w BTC - Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, magazynie wysokiego składowania firmy Terramar oraz spotkać się z przedstawicielami firm branży TSL – Transportu, Spedycji, Logistyki - takimi jak: BCT Gdynia, Zarządu Portu Gdynia, Przedsiębiorstwa Spedycyjnego PKP Cargo Connect (przedtem: TRADE TRANS Sp.z o.o.), PKP CARGO Logistics, CMA CGM POLSKA Sp z o.o.

Mieliśmy okazję poznać i obserwować funkcjonowanie terminala kontenerowego BTC. Bałtycki Terminal Kontenerowy w Porcie w Gdyni jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku i w Polsce. Należy do filipińskiej grupy ICTSI - Międzynarodowego Operatora Terminali Kontenerowych. BTC świadczy usługi w zakresie: załadunku, wyładunku, przeładunku, składowania, formowania kontenerów, drobnicy oraz pojazdów, a także obsługi ładunków typu "Project Cargo". Mieliśmy możliwość obserwować różnorodne działania związane z obsługą terminala kontenerowego, a także pracę urządzeń przeładunkowych, takich jak siedemdziesięciometrowe suwnice nabrzeżowe czy mobilne dźwigi. Poznaliśmy również charakter oraz system pracy w terminalu.

Mieliśmy okazję też zobaczyć od wewnątrz magazyn wysokiego składowania, po którym oprowadzał nas przedstawiciel firmy Terramar. Widzieliśmy wyładunek zielonej kawy z kontenera. Zaprezentowano nam również układanie jednostki paletowej w najwyższym gnieździe regału magazynowego.

Uczestniczyliśmy także w spotkaniach z pracodawcami, przedstawicielami firm TSL.

Przedstawiciel Zarządu Morskiego Portu Gdynia przybliżył nam historię Portu Gdynia oraz zaprezentował port dzisiejszy. Obecnie jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). Port Gdynia, to uniwersalny port morski specjalizujący się w przeładunkach kontenerów, ro-ro oraz w przewozach promowych w tym pasażerskich. Port świadczy usługi pilotowe i holowania zewnętrzne. Obok przeładunków kontenerowych w porcie odbywają się przeładunki takich grup towarowych jak węgiel i koks, ruda, zboże, drewno, paliwa i drobnica. Port Gdynia ściśle współpracuje z wieloma firmami z branży TSL i wspólnie realizują działania bardzo ważne dla gospodarki krajowej i europejskiej.

Z Portem Gdynia współpracuje Grupa CMA CGM – trzeci w świecie pod względem wielkości armator francuski. Posiada sieć w 400 portach i połączenia do 150 krajów, 428 statków, 655 agencji (64 w Chinach) i zatrudnia 18 tys. pracowników. Realizuje multimodalne rozwiązania transportowe, transport substancji niebezpiecznych, ponadgabarytowych oraz wymagających warunków chłodni. Realizuje przy tym przyjazne dla środowiska najnowsze rozwiązania obniżające emisję dwutlenku węgla.

Z Portem Gdynia współpracuje również Grupa PKP CARGO Logistics - operator kolejowych przewozów towarowych, jeden z największych w UE. PKP CARGO obsługuje rynek hutniczy i paliw stałych, surowce, wyroby i odpady hutnicze, rynek artykułów budowlanych i chemii, artykuły budowlane, rolno-spożywcze i drewno oraz towary niebezpieczne. Realizuje przewozy kontenerów, samochodów i w tranzycie przez terytorium Polski. Grupa od kilku lat bardzo intensywnie się modernizuje oraz rozwija działalność w obszarze transportu intermodalnego.

Przedsiębiorstwo Spedycyjne PKP Cargo Connect (dawniej: Trade Trans), jest międzynarodowym operatorem logistycznym świadczącym kompleksowe usługi w zakresie transportu, przeładunków, magazynowania i usług celnych. Posiada własne terminale przeładunkowe, magazyny i sieć agencji celnych organizując przewozy kolejowe i samochodowe, odprawy celne, przeładunki w terminalach na wschodniej granicy UE i w polskich portach morskich. Specjalizuje się w przewozach maszyn i urządzeń, szczególnie ponadgabarytowych i wyjątkowo ciężkich.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele przedsiębiorstw TSL w interesujący sposób zaprezentowali nam funkcjonowanie firm, opowiadali ciekawe sytuacje, z jakimi spotykają się pracownicy firm w czasie wykonywania swoich zadań logistycznych, a także przedstawiali nam polityki kadrowe swoich firm. Wszyscy podkreślali jak ważne są kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności językowe.

Podsumowując, podczas wycieczki poznaliśmy organizację i funkcjonowanie firm z zakresu transportu, spedycji i logistyki o zasięgu międzynarodowym, poznaliśmy specyfikę i warunkami pracy w przedsiębiorstwach świadczących bardzo szeroki wachlarz usług. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obserwować procesy na terminalu, a przede wszystkim niepowtarzalną możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Naocznie przekonali się jak ważnego i potrzebnego zawodu się uczą zarówno na polskim jak i międzynarodowym rynku.

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo